Góra Kamieńsk - Stok w centrum Polski. Wyciąg narciarski, KWB, Bełchatów, wypoczynek, relaks, narty, snowboard tło
Góra Kamieńsk Grupa BAI Góra Kamieńsk

Trasa rowerowa

Trasy rowerowe na terenie Góry Kamieńsk zachęcają turystów chcących aktywnie spędzać czas do odwiedzin. Znajdziemy tam trzy trasy o różnym stopniu trudności, najcięższa to trasa czerwona o długości 18 km.

Można spróbować także jednej z najbardziej ekstremalnych tras - zdjęcia z trasy downhillowej.

Rowerem z Bełchatowa, przez największe ośrodki wypoczynkowe powiatu, Wawrzkowiznę i Słok, aż do wyciągu na Górze Kamieńsk, a tam połączenie z trasami rowerowymi oplatającymi górę i siecią dróg rowerowych gminy Kleszczów.

Łącznie kilkadziesiąt kilometrów urozmaiconej trasy prowadzącej przez różnorodne krajobrazowo tereny powiatu bełchatowskiego.
Taką gratkę dla miłośników rowerów przewiduje projekt, który będzie realizowany wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, BOT Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Nadleśnictwo Bełchatów.

Jacek Zatorski, starosta bełchatowski, Edward Olszewski, wicestarosta oraz Wiesław Sztela, dyrektor do spraw pracowniczych BOT KWB Bełchatów i Ryszard Bijak, nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów odwiedzili tereny, przez które przebiegać będzie trasa. Dokonali wstępnych ustaleń, co do jej wytyczenia.

- Uważam, że będzie to jedna z najdłuższych i najbardziej ciekawych tras rowerowych w tej części Polski, mówi Jacek Zatorski.
- Po drodze będzie można podziwiać malownicze krajobrazy sosnowych lasów, przyrzecznych łąk, naturalnych i sztucznych zbiorników wodnych, największej w Europie elektrowni zasilanej węglem brunatnym.
Z góry Kamieńsk, usypanego przez zwałowarki z wierzchniej warstwy ziemi przykrywającej pokłady węgla, największego w centralnej Polsce wzniesienia, rowerzyści zobaczą odkrywkę kopalni oraz okoliczne miasta.

Sama góra Kamieńsk oferować będzie szereg atrakcji, począwszy od licznych tras rowerowych o różnym stopniu trudności, poprzez wyciąg, którym można dostać się na jej szczyt, aż do doskonałej bazy gastronomicznej.

- Jestem zachwycony proponowaną trasą przebiegu ścieżki, powiedział Edward Olszewski.
- Nawet wielu mieszkańców naszego powiatu nie wie, jak piękne tereny do wypoczynku znajdują się w sąsiedztwie kopalni i elektrowni. Gdy trasa powstanie, stanie się kolejnym doskonałym punktem zachęcającym do odwiedzenia naszego powiatu.

Trasa od Słoku, do góry Kamieńsk, poprowadzona zostanie istniejącymi drogami, które zostaną wyrównane, oznakowane i przystosowane do jazdy rowerem.

Jak na razie starostwo w budowę trasy rowerowej Bełchatów, Wawrzkowizna, Słok, zainwestowało 2,5 miliona złotych. W zeszłym roku powstał czterokilometrowy odcinek asfaltowej ścieżki rowerowej łączącej Bełchatów z ośrodkami turystycznymi Wawrzkowizną i Słokiem.
Za kilka dni rozpocznie się budowa półtorakilometrowego odcinka ścieżki od Grocholic do skrzyżowania w Porębach. Obecnie koncepcja dalszego przedłużenia ścieżki przewiduje poprowadzenie jej polnymi drogami i leśnymi duktami koło zbiornika Słok, następnie wzdłuż koryta rzeki Widawki, przecięcie drogi powiatowej Kalisko, Kleszczów i dojazd do zwałowiska kopalni.

U podnóża góry trasa rozdzielałaby się na dwie drogi, jedna "łatwiejsza" o małym stopniu trudności, biegnąca u podnóża zwałowiska, druga prowadząca bardziej terenowymi drogami. Obie dobiegać będą do stacji dolnej, wyciągu na Górę Kamieńsk.
Dalej rowerzyści będą mogli korzystać z wyznaczonych dróg rowerowych oplatających górę i dojechać nawet do ścieżek rowerowych gminy Kleszczów. Projekt przewiduje dokładne oznakowanie całej trasy, stworzenie kilku zadaszonych punktów przystankowych, gdzie rowerzyści będą mogli odpocząć.

Krzysztof Borowski
podinspektor ds. informacji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie