Góra Kamieńsk - Stok w centrum Polski. Wyciąg narciarski, KWB, Bełchatów, wypoczynek, relaks, narty, snowboard tło
Góra Kamieńsk Strony internetowe - TITTLE.pl Góra Kamieńsk
TITTLE.pl Strony internetowe, domeny, hosting

Zdobyli Górę Kamieńsk! (2013)

Data dodania: 2013-08-27 11:49:01

Czuję radość z osiągniętego celu! Nie było łatwo, ale o to chodziło-mówiła Monika Mazur, pełnomocnik Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. - Super! Jestem szczęśliwy, że udało mi się to zrobić samemu. Nieważne w jakim tempie, najważniejsze że samemu-dodał Krzysztof Zaleski, przedstawiciel FAR-u. Takie emocje towarzyszyły uczestnikom, którzy w niedzielne popołudnie zdobyli Górę Kamieńsk. Wydarzenie to przyciągnęło kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych, które z pomocą osób pełnosprawnych osiągnęły zamierzony cel. 

- Akcja, jak widać na załączonym obrazku, cieszy się bardzo dużą popularnością. Mamy 49 osób zgłoszonych na wózkach. Pogoda dopisuje, także myślimy, że wszyscy będą się dobrze bawić. Akcja ma charakter integracyjno- sportowy. Chcieliśmy zintegrować społeczeństwo z niepełnosprawnością z osobami pełnosprawnymi- mówił Michał Kosędka z Akademii Pana Grześka. Swojego zadowolenia z akcji nie krył Starosta Powiatu Bełchatowskiego, Szczepan Chrzęst -Jestem pozytywnie nastawiony do tej akcji. Jakiekolwiek formy imprez, a tym bardziej dla osób niepełnosprawnych są przyjmowane przez powiat pozytywnie. Miejmy nadzieję,że taka akcja nie odbędzie się po raz pierwszy i ostatni. Jestem zaskoczony ogromem ludzi, którzy to organizowali, a w szczególności organizacji, które pomagają i pomagać będę. Gratuluję pomysłodawcom akcji.- Pragnę pogratulować pomysłu, to cenna inicjatywa. To, że grupy społeczne, grupy sportowców, polityków, stowarzyszenia działają wspólnie na rzecz osób niepełnosprawnych to jest wielka rzecz- dodała Burmistrz Zelowa, Urszula Świerczyńska. 

O całej akcji opowiadał główny organizator akcji, założyciel Akademii Pana Grześka- Grzegorz Gryczka:- Głównym celem tej akcji jest integracja poprzez sport,rehabilitacja poprzez ruch dla osób z niepełnosprawnością. Ta impreza nie wyłoni jednego zwycięzcy, bowiem każdy kto wjedzie jest zwycięzcą. Na każdego czeka medal. Osoby pełnosprawne są po to, by przede wszystkim motywować osoby niepełnosprawne, ale też pomóc. Mam nadzieję, że wszyscy dotrą na metę. Jeśli będzie trzeba komuś pomóc to pomożemy i wtedy każda taka osoba też jest zwycięzcą. 

Monika Mazur, pełnomocnik Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, kolejna inicjatorka akcji stanęła na starcie z uśmiechem na ustach:- Z inicjatywą wyszła Akademia Pana Grześka, która zadzwoniła do Nas i zaproponowała wspólne zorganizowanie imprezy integracyjnej. Na początku nie wiedzieliśmy co zrobić, padały różne pomysły, że to będą zawody, ale one już były, że to będzie maraton, ale maraton też już był i padł wspaniały pomysł, byśmy zdobyli Górę Kamieńsk. Udało nam się zorganizować akcję, zgromadzić uczestników. Dzisiejszym naszym celem jest to pokazanie, że można spełniać swoje marzenia i osiągać cele. Sam pomysł powstał po to, by pokazać, że osoby będące na wózkach oraz osoby z innymi niepełnosprawnościami mogły integrować się z pełnosprawnymi, wyznaczały sobie cel i próbowały go osiągnąć. Moim celem jest wjechanie na Górę Kamieńsk. Myślę, że niektóre osoby wjadą tam samodzielnie, niektóre z pomocą, ale ważne jest osiąganie zamierzonych celów i spełnianie marzeń. Wszelkie akcje integrujące społeczeństwo są potrzebne, aby pokazać środowisku, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawa, tak samo myślą, czują i chcą osiągnąć cele- mówiła. 

Taki sam cel miał Krzysztof Zaleski,startujący z numerem "1". -Cel na dziś to Zdobyć Górę własnymi siłami. Różnie to może być, bowiem poruszanie na wózku to nie jest prosta sprawa. Ciężko było przewidzieć, ile osób zgromadzi dziś akcja, bowiem jest to pierwsza taka impreza w Polsce. Jestem mile zaskoczony. 

Dopisała pogoda, jak i ilość uczestników, którzy postanowili wziąć udział w akcji organizowanej przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji oraz Akademię Pana Grześka. Każda z osób niepełnosprawnych mogła poprosić o pomoc osoby pełnosprawne. Dla uczestników na każdej stacji czekała woda oraz wsparcie ratowników medycznych. W tłumie można było usłyszeć motywujące słowa oraz zobaczyć wolontariuszy z kartkami, na których napisane były hasła m.in. "Naprzód", "Dasz radę". 
Takich akcji powinno być jak najwięcej, to fajna sprawa, ze wspieramy niepełnosprawnych- mówiła Judyta Spalińska z Teakwondo Bełchatów. - Wspieram każdą formę ruchu, dlatego akcja jak najbardziej mi się podoba. Cieszę się, że coś się w końcu zmienia w tej sprawie i tego typu wydarzenie pokaże ludziom, że osoby niepełnosprawne są w stanie zrobić nawet więcej od sprawnych- dodała Julia, jedna z wolontariuszek. 

Akcja "Zdobywamy Górę Kamieńsk" wspierana była przez szereg organizacji i stowarzyszeń m.in.  Rugby Club Bełchatów UKS "Obeliks" -Wspieramy dobrą inicjatywę, prospołeczną, wspieramy niepełnosprawnych, aby wjechali na Górę Kamieńsk. Uważam, że powinien to być cykliczny event- mówił Maciek Bukowy, trener bełchatowskich rugbystów. 

Niepełnosprawni zawzięcie brnęli ku górze, każdy własnym tempem oraz metodą. Do pokonania mieli dystans 3200 metrów. I udało się! Co chwilę na mecie witaliśmy zwycięzców, na których szyjach wisiał medal! Medal w pełni zasłużony, bowiem osiągnęli wiele, a przede wszystkim pokonali własne słabości! Na mecie nie było osoby,na ustach, której nie widniał uśmiech, a na twarzach nie było widać zmęczenia. -Półmetek to był? Meta! Mogę jechać dalej!- tak mówił jeden z uczestników, który wjechał na Górę Kamieńsk.- Nie było ciężko, pogoda dopisała, jest super!- dodał. 
- Najgorsze już mam za sobą! Czuje szczęście, że udało mi się dojechać do mety. Było ciężko, ale dałem radę- cieszył się kolejny uczestnik. -Na szczęście to już koniec- dodał kolejny niepełnosprawny, któremu udało się wjechać na szczyt. - Cieszę się, momentami było bardzo ciężko. Dzięki wsparciu rodziny i przyjaciół udało mi się i z chęcią wezmę udział w kolejnej tego typu akcji- swoje zadowolenie wyrażała kolejna "zwyciężczyni". 

To nie koniec tego typu akcji integracyjnych dla osób niepełnosprawnych.- Za każdym razem, my organizatorzy, stawiamy sobie co raz to nowe wyzwania. Być może za rok zorganizujemy dla osób niepełnosprawnych coś zbliżonego lub zupełnie innego- zapowiedziała Monika Michel z Akademii Pana Grześka. 

Wszyscy uczestnicy na szczycie mogli się posilić słodkimi pączkami, bigosem, jak i kanapkami, a także napojami. Imprezę zwieńczył koncert Joanny Dobroszek, uczestniczki programu X-Factor oraz Macieja Pintschera, laureata tegorocznych opolskich Super Debiutów. 

Wydarzenie patronatem honorowym objęli:Szczepan Chrzęst - Starosta Bełchatowski,Marek Chrzanowski - Prezydent Miasta Bełchatów oraz Bogdan Pawłowski - Burmistrz Miasta Kamieńsk. Patronat medialny sprawowali: TVP1, TVP Łódź, NTL Radomsko, Bełchatowska Agencja Informacyjna, Fakty Bełchatów, Radio Eska, Michel Media, Studio Filmowe KLATKA. 


Fotorelacja z tego wydarzenia dostępna jest na stronie: http://www.fotogaleria-bai.pl/?m=44 

Agata Jeziorska