Góra Kamieńsk - Stok w centrum Polski. Wyciąg narciarski, KWB, Bełchatów, wypoczynek, relaks, narty, snowboard tło
Góra Kamieńsk Strony internetowe - TITTLE.pl Góra Kamieńsk
TITTLE.pl Strony internetowe, domeny, hosting

W oczekiwaniu na śnieg 2021

Data dodania: 2021-12-19 03:15:13

W ostatnich dniach otrzymujemy od Was coraz więcej zapytań o otwarcie stoku narciarskiego na Górze Kamieńsk.

W najbliższym czasie nie zapowiada się, że stok narciarski będzie otwarty ze względu na słabe warunki atmosferyczne. Jak informuje nas obsługa stoku – do naśnieżania stoku potrzeba około 5-7 dni naśnieżania. Może być ono wykonane w temperaturze poniżej -5°C. Istotne jest też jak wysoką mamy wilgotność powietrza. Obecnie panujące warunki nie dadzą możliwości efektywnego naśnieżania.

Przewidywane niższe temperatury są w okolicach świąt Bożego Narodzenia i może wtedy uda się przez kilka dni stok naśnieżać, co sprawi, że po Nowym Roku będziemy mogli zjeżdżać na Górze.

Jak to możliwe, że opady śniegu nie wystarczają? Trochę teorii.

„Jak zdradza Andreas Rausch, od 12 lat odpowiedzialny w Zillertal za utrzymanie stoków, dośnieżanie można rozpocząć już w temperaturze -2 stopni Celsjusza, gdy zaś powietrze jest bardzo suche wystarczy nawet -1. Najlepsze jednak wyniki osiąga się przy mrozie sięgającym -10 stopni. Co ważne: najistotniejszym miernikiem pozwalającym ruszyć z naśnieżaniem jest wypadkowa temperatury powietrza i jego wilgotności zwana temperaturą wilgotnego termometru (jest to „najniższa temperatura, do której przy danej wilgotności i ciśnieniu atmosferycznym można ochłodzić ciało przy pomocy parowania”).

 

Pełną treść artykułu znajdziecie pod linkiem: https://narty.blog.polityka.pl/2013/08/27/o-sztucznym-sniezeniu-prawie-wszystko-i/